Spojenci se dnes shodli, že útok nervovou látkou v Británii byl jasným porušením mezinárodních norem a dohod. Připomněli, že aliance opakovaně odsuzovala používání chemických zbraní v Sýrii. "NATO pokládá každé použití chemických zbraní za ohrožení mezinárodnímu míru a bezpečnosti," uvedla dnes aliance v prohlášení z jednání diplomatů členských zemí.

Britové dnes na jednání Severoatlantické rady potvrdili, že ve městě Salisbury na jihu Anglie byla před deseti dny použita nervová látka vojenského typu a že odpovědné je s velkou pravděpodobností Rusko. Britská strana dnes v NATO uvedla, že šlo o bezohledný útok proti Spojenému království, který ohrozil životy nevinných civilistů.

Tvrzení Británie, které poprvé zveřejnila v pondělí premiérka Theresa Mayová, Moskva opakovaně odmítá. Podle Mayové Londýn věc považuje za "nezákonné použití síly" na svém území.

Aliance dnes ruskou stranu vyzvala, aby Organizaci pro zákaz chemických zbraní poskytla veškeré informace o programu nervového jedu známého pod ruskou přezdívkou novičok (nováček).