BBC se odvolává na dosud nezveřejněnou zprávu OSN, z níž unikly informace o prodeji zakázaného zboží singapurskými sesterskými firmami OCN a T-Specialist, které mají stejného majitele. Mezi roky 2011 a 2014 prý na bankovní účty firmy T-Specialist v Singapuru přišly z prodeje zboží do KLDR více než dva miliony dolarů.

Analytici si podle BBC kladou otázku, jak moc jsou podobné obchody s KLDR v Asii rozšířené. Obě singapurské firmy obvinění odmítají.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na KLDR sérii sankcí v souvislosti s jejími jadernými a raketovými zbrojními programy. Zákaz prodeje luxusního zboží do KLDR, včetně automobilů, hodinek, alkoholických nápojů, cigaret, šperků a parfémů, platí už od roku 2006 a je namířen proti vládnoucí komunistické elitě.

Traduje se, že současný vůdce Kim Čong-un, který studoval ve Švýcarsku, si libuje ve švýcarském sýru, šampaňském nebo čokoládě. Jeho otec Kim Čong-il měl prý rád koňak a automobily značky Mercedes.

Singapur přerušil obchodní styky s KLDR teprve loni, do té doby byl sedmým největším obchodním partnerem Severní Koreje. Prodej luxusního zboží Pchjongjangu ale singapurské zákony zakazují už řadu let.