Rada bezpečnosti OSN by měla hlasovat o rezoluci dnes v 18:00 SEČ. Hlasování bylo od čtvrtka několikrát odloženo, protože Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, požadovalo změny návrhu rezoluce. Poukazovalo mimo jiné na to, že třicetidenní příměří je nerealistické, a požadovalo "záruky" respektování klidu zbraní ze strany povstaleckých skupin.

Diplomaté citovaní agenturou Reuters v pátek večer uvedli, že nyní je RB OSN již velmi blízko dohodě. Poslední diskuze se vedou kolem časového plánu pro příměří. Návrh rezoluce předložený Kuvajtem a Švédskem vyzývá k příměří, jež má vejít v platnost 72 hodin po schválení dokumentu. Během dalších 48 hodin mají být zahájeny evakuace zraněných a dodávky pomoci.

Návrh rezoluce rovněž vyzývá všechny strany zúčastněné v syrském konfliktu, aby nezřizovaly své bojové pozice v civilních oblastech, včetně škol a nemocnic. Obytné zóny by neměly být dále obléhány.

Jednu výjimku z klidu zbraní ovšem návrh rezoluce umožňuje, a sice povoluje pokračování útoků namířených na extremisty z Islámského státu a skupin napojených na teroristickou síť Al-Káida, jako je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra).

Podle návrhu rezoluce potřebuje naléhavě humanitární pomoc 5,6 milionu lidí v 1244 komunitách po celé Sýrii. Švédský vyslanec při OSN Olof Skoog uvedl, že hlavním cílem je dostat pomoc do východní Ghúty, kterou generální tajemník OSN António Guterres označil za "peklo na zemi".

Ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja ve čtvrtek obvinil světová média z rozpoutání masivní dezinformační kampaně o situaci ve východní Ghútě. Zatajují podle něj "nepohodlnou pravdu", totiž že v této oblasti působí několik tisíc bojovníků včetně skupin napojených na teroristickou Al-Káidu.

K bezodkladnému schválení rezoluce vyzvaly v pátek Spojené státy, Británie, Francie a Německo. Západní velmoci Moskvu podezírají, že svým jednáním chce poskytnout syrskému prezidentovi Asadovi čas, aby mohl zasadit povstaleckým silám ve východní Ghútě poslední ránu.

Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci sleduje s pomocí svých informátorů, v hustě osídlené oblasti východní Ghúty zahynulo během uplynulého týdne nejméně 462 civilistů a stovky dalších utrpěly zranění. V oblasti východní Ghúty žije od roku 2013 v obležení na 400.000 civilistů, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

Naděje na příměří, i po případném odhlasování rezoluce, maří často užívaná taktika syrských vládních vojsk přimět povstalce vzdát se po dlouhém obléhání a vojenských ofenzivách svých pozic, napsala agentura Reuters.

Rebelové ve východní Ghútě zdůrazňují, že na nic podobného nepřistoupí. Předem vyloučili evakuaci bojovníků, jejich rodin a dalších civilistů, jak se stalo například po těžkém bombardování ve městech Halab a Homs.