Levicová britská organizace Labouristická akce za mír (LAP), která vznikla v roce 1940 a jejímž byl Corbyn v 80. letech určitou dobu předsedou, byla podle The Sun infiltrována agenty tajné služby NDR. Bulvární list se přitom ve svém článku odvolává na informace pravicového blogu Guido Fawkes, který prý má k dispozici "přísně tajné" svazky z německých archivů.

V organizaci měli údajně agenti Stasi podporovat názory východoněmeckého režimu. "V mnoha bodech jsou postoje vedoucích představitelů LAP na proces odzbrojení ve shodě s (postoji) socialistických zemí," stojí například podle pravicového blogu Guido Fawkes ve svazku z německého archivu.

The Sun připomněl, že tajemnicí LAP byla také levicová aktivistka Cynthia Robertsová, která se v roce 1985 přestěhovala z Británie do Prahy. Britský bulvární nedělník Mail On Sunday o ní v roce 2008 s odvoláním na materiály StB napsal, že byla agentkou československé tajné policie a mezi jiným vypracovávala zprávy o britských politicích, včetně premiérky Margaret Thatcherové. Robertsová před deseti lety v rozhovoru s ČTK popřela, že by kdy pracovala pro zpravodajské služby. Corbyn tehdy zdůraznil, že Robertsovou neznal.

Dnes Corbynův mluvčí na dotaz The Sun uvedl, že si předseda labouristů nebyl vědom, že by se někdo v jeho okolí pokoušel z pověření tajných služeb infiltrovat nějakou organizaci.

"Pátrání v archivních spisech MfS (Ministerstva státní bezpečnosti) nepřineslo žádné dokumenty, ani jiné informace o Jeremym Corbynovi či Diane Abbottové," uvedla v tiskové správě mluvčí německého úřadu spravujícího spisy Stasi Dagmar Hovestädtová. Podle ní se úřad rozhodl tuto zprávu v rozporu se svou praxí zveřejnit, "protože spekulace začínají získávat převahu". Jméno stínové labouristické ministryně vnitra Abbottové se rovněž objevilo ve zprávách o činnosti Stasi v Británii 80. let.

Zprávu o východoněmeckých agentech v organizaci spojené se jménem Jeremyho Corbyna přinesl bulvár The Sun několik dní poté, co informoval, že se nynější předseda labouristů v 80. letech několikrát setkal s rozvědčíkem československé StB. Corbyn posléze přiznal, že se s mužem vystupujícím pod jménem Jan Dymič setkal, považoval ho prý ale za diplomata. Zároveň popřel, že by mu předal jakékoli tajné informace.

Bývalý rozvědčík StB Ján Sarkocy, který během působení v Londýně vystupoval pod jménem Dymič, minulý týden novinářům řekl, že Corbyn s komunistickou tajnou policií spolupracoval vědomě a bral za to dokonce peníze. Britský politik to na dotaz ČTK popřel. Také ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková v reakci na Sarkocyho výroky na Corbynovu adresu uvedla, že jsou v rozporu s dochovanými archivními materiály.

Corbynův mluvčí dnes Sarkocyho označil za muže, který si vymýšlí, jeho výroky za "naprosto nepravdivé" a "den za dnem stále absurdnější". Bývalý rozvědčík StB je podle něj naprosto nedůvěryhodný.

Corbynovy záznamy podle mluvčího navíc dokazují, že Sarkocy lže přinejmenším o jedné z údajných schůzek s nynějším předsedou labouristů. V říjnu 1987, kdy se bývalý rozvědčík StB podle svého nedávného tvrzení s Corbynem sešel v Londýně, byl tehdejší labouristický poslanec na konferenci v Chesterfieldu. Den údajného setkání - 24. 10. 1987 - byl navíc sobotou, takže se tvrzení, že se v tu dobu Corbyn sešel s údajným českým diplomatem v budově parlamentu v britské metropoli, stává podle mluvčího ještě méně pravděpodobné.