"Jelikož nebudu mít spravedlivý proces ve své zemi, hledám jinou (zemi), kde bych mohla bránit svá práva. Jsem souzena za svou politickou činnost," uvedla Gabrielová v rozhovoru se švýcarským deníkem Le Temps. Dodala, že vedla jen nenásilnou kampaň za referendum a že španělské úřady chtějí umlčet separatistické politiky represemi.

Dvačtyřicetiletá politička z radikální separatistické strany Kandidátka lidové jednoty (CUP) je předvolána ve středu do Madridu k výslechu před soudce nejvyššího soudu Pabla Llarenu, který vyšetřuje třicítku lidí kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Hrozí jim až 25 let vězení za vzpouru. Pokud Gabrielová k soudu nedorazí, chce podle listu El País prokuratura žádat soudce o vydání mezinárodního zatykače.

Mezinárodní zatykač vydal španělský soud loni na podzim i na katalánského expremiéra Carles Puigdemonta a čtyři ministry jeho vlády, kterou Madrid koncem října sesadil kvůli separatistickým snahám. Všech pět těchto politiků je nyní v Belgii. Mezinárodní zatykač posléze soudce Llarena zrušil a chystá se ho podle španělských médií obnovit v dubnu, až formálně vznese obžalobu.

Puigdemont je zatím stále jediným kandidátem na premiéra Katalánska, brání mu v tom ale předběžné opatření ústavního soudu, podle něhož se musí dostavit k uvedení do úřadu osobně a s povolením soudu. Vedení katalánského parlamentu má dnes projednávat návrh separatistů na změnu zákona o předsednictví katalánské vlády, aby se kandidát na tuto funkci o ní mohl ucházet na dálku, tedy například písemně.

Podle deníku El País je v návrhu také dodatek, že i celá regionální vláda může pracovat "jak prezenčně, tak na dálku". To by umožnilo Puigdemontovi předsedat vládě z Belgie. Vedení katalánského parlamentu dnes má rozhodnout, zda návrh postoupí do hlasování v plénu. Separatisté mají v parlamentu většinu. Madrid ale už dal najevo, že takový dodatek napadne u ústavního soudu.

Dnes má také před vyšetřujícím soudcem nejvyššího soudu Llarenou vypovídat katalánský expremiér Artur Mas a bývalá šéfka asociace starostů za nezávislost Neus Lloverasová. Oběma rovněž hrozí obžaloba z trestného činu vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.