Ve válkou zničeném městě je stále 11 milionů tun sutin, pod kterými se nachází asi dvě třetiny z dosud nevybuchlých náloží, uvedl Lodhammar. "Podle našich odhadů bude odminování západního Mosulu trvat více než deset let," dodal s tím, že likvidace náloží bude náročná také kvůli komplikované infrastruktuře města.

Loni organizace OSN pro odminování v Iráku zlikvidovala asi 45.000 náloží a 750 podomácku vyrobených bomb. Pouze v západním Mosulu bylo zničeno asi 25.000 výbušnin. Fallúdžu a Sindžár rovněž čeká odminování.

Minulý týden experti OSN objevili továrnu IS na výrobu improvizovaných výbušnin. Kromě šrapnelu, munice a ručních granátů v ní bylo asi 250.000 elektronických součástek.

" Vypadalo to jako by se obchodem s elektronikou prohnalo tornádo," uvedl Lodhammar.

Odminovat západomosulskou nemocnici, která sloužila jako centrála IS, bylo naprosto zásadní pro obnovu města. Pouze v této lokalitě bylo odstraněno 2500 výbušných zařízení, včetně sebevražedných pásů, dělostřeleckých granátů a improvizovaných výbušnin, řekl Lodhammar. Experti na místě objevili také dokumenty o vlastnictví nemovitostí, což by mělo jejich majitelům usnadnit jednání s úřady.

Většina improvizovaných výbušnin byla vyrobena z volně dostupných materiálů, tedy průmyslových hnojiv, hliníkového prášku a dieselu. Napojeny byly často na spínače světla či dveře od lednice. Některá zařízení byla komplexní a měla infračervené senzory.

"Podomácku vyrobené výbušniny nejsou ničím novým. Co je nové, je jejich komplexnost a počet. IS tyto výbušniny vyráběl na průmyslové úrovni," uzavřel Lodhammar.

Islámský stát se zmocnil Mosulu v roce 2014 a označil ho za hlavní město svého chalífátu v Iráku. Z rukou radikálů město s podporou USA dobyla irácká armáda loni v červenci.