Na otázku, kdy bude Yücel konečně volný, Yildirim odpověděl: "O tom nerozhoduji já. Rozhodují o tom soudy. Věřím, že bude brzy propuštěn. Jsem toho názoru, že brzy nastane nějaký vývoj." Turecký premiér tak povzbudil naděje, že čtyřiačtyřicetiletý novinář, který stále nebyl obžalován, by se mohl ocitnout na svobodě.

Berlín je přesvědčen, že Yücel, kterého Ankara viní z podpory teroristické organizace, je politickým vězněm. "Jeden rok vazby pro Denize Yücela je nadále jednou z velkých překážek v bilaterálních vztazích mezi Německem a Tureckem. V našich rozhovorech nadále naléháme na rychlý postup v rámci právního státu. Z našeho pohledu může být cílem jen propuštění Denize Yücela," uvedl v prohlášení německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD). Berlín se podle něj samozřejmě zasazuje také o propuštění dalších Němců, kteří jsou v Turecku zadržovaní z politických důvodů.

Očekává se, že případ Yücela, který je podle západních zemí a neziskových organizací jedním z desítek novinářů vězněných v Turecku z politických důvodů, bude také předmětem debaty kancléřky Angely Merkelové (CDU) s Yildirem, který do Berlína zavítá ve čtvrtek.

V německých médiích se spekulovalo, že Ankara by mohla Yücela propustit výměnou za modernizaci svých tanků. Novinář ale takový obchod důrazně odmítl.

Dnes uplynul přesně rok ode dne, kdy byl Deniz Yücel zadržen poté, co přišel na policii v Istanbulu podat vysvětlení. Podle svých blízkých si byl sice vědom toho, že by mohl strávit několik dní za mřížemi, s tím, že jich bude přinejmenším 365 ale rozhodně nepočítal.