"Čelíme latentní kritice, že FPÖ toleruje nacistické a neonacistické myšlenky. Ne, netolerujeme a těm, kdo si myslí, že takové myšlenky může do naší strany přinést, vzkazujeme, že nemá v naší straně co dělat," uvedl dnes předseda parlamentní frakce FPÖ Walter Rosenkranz.

FPÖ není jedinou stranou, jejímiž členy byli po válce bývalí nacisté. Řada jich vstoupila i do lidové strany (ÖVP) i do sociální demokracie (SPÖ). Na rozdíl od nich se ale FPÖ dosud bránila výzvám, aby se se svou temnou minulostí kriticky vyrovnala. Lidovci i socialisté už dříve zřídili vlastní historické komise.

Ustavení komise avizoval před časem předseda FPÖ a vicekancléř Heinz-Christian Strache v reakci na aféru kolem dolnorakouského politika Uda Landbauera. Ten se stal terčem kritiky, protože byl místopředsedou buršáckého spolku, který vydal zpěvník s řadou antisemitských textů a písní oslavujících nacisty. Landbauer se po několika týdnech od vypuknutí aféry pod tlakem vzdal všech politických funkcí.

Předsedou komise bude právní historik Wilhelm Brauneder, sám bývalý poslanec za FPÖ. Emeritní profesor vídeňské univerzity by měl ze seznamu 30 až 50 rakouských a zahraničních historiků vybrat členy komise. Ta by se měla v omezené míře zabývat i buršáckými spolky, které vznikly v 19. století jako liberální studentské organizace, nyní se ale hlásí k německému nacionalismu. Mnozí jejich členové mají blízko k FPÖ nebo jsou přímo ve straně.

Povolání bývalého politika FPÖ Braunedera do komise už jako nedůvěryhodné kritizovali zástupci sociální demokracie. Komisi pod jeho vedením označili za "zaujatou". "Je zaujatý, protože by musel sám sebe učinit předmětem výzkumu o zapletení FPÖ s krajní pravicí," uvedl také mluvčí nevládní organizace SOS Mitmensch Alexander Pollak.

V prohlášení o vzniku komise FPÖ odmítla nacismus, rasismus a antisemitismus a přihlásila se k Evropské unii. Výslovně také uznala existenci Rakouska jako státu, i když řada jejích členů se v minulosti netajila touhou po spojení alpské republiky s Německem.

FPÖ vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých, v němž se organizovali bývalí nacisté. Jörg Haider, který stranu vedl v letech 1986 až 2000, proslul svými antisemitskými a xenofobními výroky. Izraelská vláda v roce 2000 Haidera označila za "nechtěnou osobu".

Současný předseda FPÖ Strache se v minulosti snažil vytvořit obraz FPÖ jako umírněné strany, čas od času se ale na veřejnost přesto dostanou rasistické, xenofobní a antisemitské názory jejích členů. Podle kritiků je FPÖ nadále extremistickou stranou, ve snaze dostat se k moci ale navenek mírní své názory.