Letecké údery byly podniknuty v době, kdy Spojené státy vyzývají Turecko, aby bylo zdrženlivé ve svém vojenském tažení proti kurdským silám YPG na severu Sýrie a aby se soustředilo na pokračování boje proti extremistům z Islámského státu.

V prohlášení koalice se upřesňuje, že sobotní nálety mířily na IS v údolí Eufratu severně od města Búkamálu v provincii Dajr az-Zaur poblíž hranice s Irákem a bylo při nich zabito 145 až 150 islamistických ozbrojenců. Při zaměřování cílů pomáhali příslušníci Syrských demokratických sil (SDF), k nimž patří i bojovníci kurdských jednotek YPG a které mají podporu USA.

Turecko dnes již čtvrtý den pokračovalo v operaci v oblasti Afrín, ležící na severu provincie Halab (Aleppo) podél hranic s Tureckem. Toto příhraniční území mají pod kontrolou jednotky YPG, které Ankara řadí k teroristům a snaží se je proto od tureckých hranic vytlačit.

"Naši partneři z SDF stále každý den postupují a podstupují oběti a společně útočíme a zabíjíme teroristy z IS, kteří se snaží udržet si svoji extremistickou nadvládu nad regionem," citoval Reuters z prohlášení velitele speciálních operací koalice generálmajora Jamese Jarrarda.