Republikánský prezident Donald Trump konec platební neschopnosti americké vlády označil za velké vítězství republikánů. Ve svém komentáři na twitteru také napsal, že demokraté "kapitulovali".

Zatímco souhlas Sněmovny reprezentantů, kde mají republikáni výraznější většinu, se očekával, v Senátu nebyla podpora rozpočtu dlouho jistá. Když lídr senátních demokratů Chuck Schumer oznámil, že jeho strana návrh podpoří, hlasovalo pro 81 senátorů a 18 bylo proti. Ve Sněmovně reprezentantů byl poměr hlasů 266 ku 150.

Proti byli vesměs ti demokratičtí zákonodárci, kteří ve straně patří k výrazně levicovému proudu, mezi nimi i možní Trumpovi vyzyvatelé v příštích prezidentských volbách v roce 2020 Elizabeth Warrenová či Bernie Sanders. Vadilo jim, že součástí návrhu není prodloužení programu DACA chránícího přistěhovalce, kteří přišli do USA s rodiči jako děti. O tom byli ochotni republikáni diskutovat až po schválení rozpočtu, což nakonec většina opozice akceptovala.

Podle demokratických oponentů však neexistuje záruka, že republikáni program poskytující zhruba 700.000 takzvaných snílků legální pobyt v USA skutečně podpoří. Šéf senátních republikánů Mitch McConnell demokratům podle agentury Reuters jen obecně přislíbil, že dohodnout se na kompromisu je jeho "záměr".

"Nikdo s jistotou neví, zda budou republikáni a demokraté schopni se dohodnout na programu DACA do 8. února. Každý z nich to ale bude zkoušet," napsal dnes na twitteru prezident Trump. "Demokraté právě pochopili, že zastavit financování vlády není odpověď," dodal.

Na dojednání kompromisu mají kongresmani 17 dnů, a pokud se nedohodnou, čekají vládu další dny bez peněz. "Problém přistěhovalců nedokážeme vyřešit během necelých tří týdnů," řekl novinářům nezávislý senátor Angus King. Očekává, že 8. února se zastupitelé dohodnou jen na dalším odkladu.