Abbás "očekává od evropských ministrů zahraničí, že kolektivně uznají palestinský stát" v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele, uvedl Málikí. "Je to opravdu důležité," naléhal.

Prezident palestinské samosprávy se má dnes setkat při pracovním obědě s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou a ministry zahraničí "osmadvacítky"; za Česko se schůzky zúčastní náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek.

Při podobné schůzce unijních ministrů zahraničí minulý měsíc byl hostem izraelský premiér Benjamin Netanajhu. Ten tehdy vyjádřil naději, že většina zemí EU Jeruzalém za izraelské hlavní město uzná. Mogheriniová nicméně na společné tiskové konferenci zopakovala, že podle EU by měl být Jeruzalém hlavním městem Izraele i Palestiny.

"Pokud Evropané chtějí hrát roli, pak musí být spravedliví při zacházení s oběma stranami. Měli by začít s uznáním státu Palestiny," řekl šéf palestinské diplomacie. Pokládal také za vhodné zdůraznit, že Abbás zůstává oddán mírovému procesu na Blízkém východě, zřejmě aby rozptýlil obavy některých evropských států z Abbásova rozhněvaného výroku o konci mírových dohod z Osla. Palestinský prezident podle svého ministra zahraničí řekne Evropanům, že se nezříká mírového procesu, ale že skončila americká exkluzivita v roli jediného zprostředkovatele.

Abbásova návštěva v Bruselu se časově shoduje s cestou amerického viceprezidenta po Blízkém východě, kde Mike Pence navštívil Egypt, Jordánsko a Izrael, bojkotovali jej však palestinští vůdci.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město. Palestinci chtějí jako své hlavní město převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který Izrael anektoval v roce 1967 bez schválení mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelný. Trump své rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout do něj z Tel Avivu americkou ambasádu oznámil 6. prosince.