O Cuspertově smrti se už v minulosti několikrát spekulovalo. Německé bezpečnostní kruhy však podle agentury DPA tentokrát předpokládají, že informace o jeho úmrtí jsou tentokrát pravdivé.

Cuspert, který si říkal Abu Talha al-Almani, byl podle šéfa SOHR Ramího Abdara Rahmána zabit ve středu spolu s dalšími 14 bojovníky takzvaného Islámského státu (IS) ve městě Gharanidž ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Agentura WAFA dokonce zveřejnila fotografie zkrvaveného těla patřícího údajně Cuspertovi.

Německé bezpečnostní kruhy i na základě fotografií předpokládají, že jde skutečně o Cusperta. Zdůrazňují ale, že určité pochybnosti stále přetrvávají. Není například k dispozici analýza DNA. Německé ministerstvo zahraničí se pokouší o potvrzení informace.

Vojenská koalice vedená Spojenými státy dnes zveřejnila zprávu s výčtem leteckých úderů z minulého týdne. Ve středu údajně provedla šesti útoků na pozice IS v Sýrii, a to i v provincii Dajr az-Zaur.

Cuspert se v Německu v roce 1975 narodil německé matce a ghanskému otci a k IS se připojil v roce 2014. Od počátku roku 2015 byl na americkém seznamu teroristů. V mnoha videích vyzýval k násilí a hrozil atentáty. Byl prý také pověřen získávat pro IS Němce.

Zpravodajská stanice CNN loni v květnu informovala, že se za Cusperta v Sýrii provdala někdejší překladatelka FBI Daniela Greeneová, narozená v někdejším Československu. Později prý vyšlo najevo, že svého kroku litovala. Za lhaní FBI si po návratu do USA odpykala dvouletý trest.