Buddhisté si chtěli ve starobylém městě Myauk připomenout výročí zániku mocného buddhistického arakanského království poté, co ho před více než 200 lety dobyly barmské síly. Úřady ale odmítly akci povolit.

V úterý večer prošel ulicemi Myauku protestní pochod, který přerostl v násilnosti. Na 4000 účastníků se nakonec shromáždilo před sídlem místní vlády a zaútočilo na budovu a na policisty. Policie uvedla, že dav nejprve varovala výstřely do vzduchu a použila proti němu gumové projektily.

Vzhledem k tomu, že protestující na výstrahu nereagovali, bezpečnostní složky proti nim následně použily ostré náboje, sdělil mluvčí policie. "Sedm osob přišlo o život a dalších třináct bylo zraněno," dodal.

Arakanský stát je rovněž domovem menšinových muslimských Rohingů, kteří tam čelí dlouhodobému pronásledování. Po srpnových útocích rohingských povstalců zahájily bezpečnostní síly v Arakanském státě razie, v jejichž důsledku z převážně buddhistické Barmy uteklo do sousedního Bangladéše přes 650.000 Rohingů. OSN a Spojené státy již dříve označily kampaň proti Rohingům za etnickou čistku.