Iohannis podle agentury Reuters novinářům řekl, že si přeje "rychlé zformování nového kabinetu, aby se předešlo politické nejistotě a poškození ekonomiky" země. Sdělil rovněž, že ve středu zahájí konzultace s politickými stranami s cílem nalézt nového premiéra.

Vedení PSD dnes už ale podle agentury Reuters jednomyslně odhlasovalo, že jejím kandidátem na uvolněné místo předsedy vlády je poslankyně strany v Evropském parlamentu Dancilaová. "Hlasovali jsme pro ni jednomyslně. Tuto kandidaturu, kterou navrhujeme, prezident nemůže odmítnout. Chceme osobu, která je známá v Evropě," řekl agentuře člen vedení strany. Kandidatura 54leté europoslankyně bude oficiálně předložena ve středu, dodal.

Rychlé jmenování úřadujícím premiérem Fifora, který je rovněž členem PSD, vyvolalo mezi analytiky spekulace, že by prezident v čele vlády nejraději viděl jeho.

Tudose podal demisi v pondělí večer poté, co mu jeho vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD) nevyslovila důvěru. Stal se tak už druhým premiérem, kterého vlastní strana PSD v uplynulých sedmi měsících sesadila.

Šéf PSD Liviu Dragnea měl s Tudosem od minulého týdne spor kvůli ministryni vnitra, která má k Dragneaovi blízko. Tudose ji obvinil ze lži a vyzval k odstoupení, což ministryně odmítla. Za normálních okolností by kabinet vedl šéf nejsilnější parlamentní strany, ale Dragnea být ve vládě nemůže, protože byl předloni odsouzen za volební podvody a podplácení.