"Občané udělali v prezidentské volbě první krok a já doufám, že za dva týdny uděláme společně i druhý a ukončíme toto nepříliš šťastné období. Gratuluji Jiřímu Drahošovi k postupu do druhého kola a k roli vyzyvatele úřadujícího prezidenta," napsal Fiala na twitteru.

"ODS už dříve stanovila jasný politický cíl, že nechceme aby ve funkci pokračoval Miloš Zeman, a tady vidíme, že voliči poslali do druhého kola jako silného kandidáta Jiřího Drahoše, který má šanci prezidenta Miloše Zemana porazit," řekl později Fiala novinářům na kongresu ODS v Ostravě.

Ocenil to, že někteří kandidáti, kteří nepostoupili do druhého kola, už vyjádřili Drahošovi podporu pro druhé kolo. Fiala opět apeloval na občany, aby ve druhém kole přišli k volbám. "Máme velkou šanci na změnu ve funkci prezidenta ČR," podotkl. Pro ODS je podle Fialy důležité, aby byl na Hradě prezident, který nerozděluje společnost, nezpochybňuje zahraničně-politickou orientaci Česka a ctí ducha ústavy.

Fiala, který dnes na kongresu ODS obhájil funkci předsedy strany, už dříve během dne řekl, že další Zemanův mandát není v nejlepším zájmu České republiky. Podle něj Zeman společnost rozděloval a z noblesního úřadu prezidenta udělal "pokleslou reality show".