Ofenzíva na severozápadě Jemenu u třetího největšího města v zemi Taízz, by pro západem podporovanou arabskou koalici mohla představovat zásadní pokrok v občanské válce, píše Reuters. Minulý měsíc byli povstalci vytlačeni z města Chúcha na pobřeží Rudého moře.

Jemenské provládní jednotky a vojáci ze SAE proti Húsíúm bojovali v okolí města Chúcha, aby zajistili další území. Při operaci bylo zabito několik desítek Húsíů a bylo přerušeno zásobování do měst Hudajdá a Táizz, uvedla agentura WAM s odkazem na zdroje ze SAE.

Podle místních obyvatel Húsíové, kteří kontrolují většinu provincie Táizz, v níž leží stejnojmenné město, jsou nadále zásobováni skrze provincii Ibb.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou většinu území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná, kde žije většina z 25 milionů Jemenců.

Od jara 2015 pomáhá vládním jednotkám mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, šíitské povstalce podporuje Írán. Konflikt si vyžádal už na 10.000 mrtvých, z toho více než polovina byli civilisté.

Válka způsobila v této blízkovýchodní zemi rozsáhlou humanitární krizi. Asi milion lidí se nakazil cholerou, která loni v zemi zabila na 2220 osob, z toho třetina byly děti. V důsledku nemocí či podvýživy už tam loni zemřelo přes 50.000 dětí.