Polští poslanci letos v létě označili vyvraždění zhruba 100.000 Poláků ukrajinskými banderovci na západoukrajinské Volyni za genocidu. Kyjev nad tím vyjádřil politování. Poláci tehdy také zabili mnoho Ukrajinců, odhady se pohybují od několika tisíc až po 20.000 ukrajinských obětí.

Na západě Ukrajiny opakovaně dochází k vandalskému poškození polských pomníků a hrobů. Polští nacionalisté zase letos na jaře ve vsi na východě země zbourali pomník Ukrajinské povstalecké armádě (UPA) nacionalistického vůdce Stepana Bandery.

"Dějiny by neměly ovlivnit strategickou povahu ukrajinsko-polských vztahů," prohlásil dnes Porošenko při setkání s Dudou. "Strategické partnerství zůstává trvalou zahraničněpolitickou prioritou Kyjeva i Varšavy," dodal podle agentury Unian.

V názoru na nutnost rázné obrany před sílícím tlakem Moskvy se oba státníci shodli. "Poděkoval jsem (polskému) prezidentovi za podporu svrchovanosti, územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny, která se projevila od prvních minut nezákonné anexe Krymu a od prvních minut ruské agrese na východě našeho státu," řekl Porošenko.