Jihosúdánské vojenské jednotky budou podle BBC působit v regionu tři měsíce. V případě, že civilisté odmítnou zbraně odevzdat, má armáda právo zasáhnout silou, stojí v prohlášení prezidenta. O nasazení vojenských jednotek požádal jeden z poslanců jihosúdánského státu Jezera Dharuai Mabor Teny.

Boje v centrální části Jižního Súdánu se odehrávají mezi soupeřícími kmeny etnické skupiny Dinka, k níž patří i Kiir. Tyto kmeny se už dříve střetly kvůli sporům o dobytek a dalším politickým či kulturním neshodám. Poslední vlna násilí si ale vyžádala šokující počet obětí.

"Násilnosti si na obou stranách už vyžádaly nejméně 170 mrtvých, vypáleno bylo 342 domů a bezmála 1800 lidí je vysídleno," řekl dnes Teny agentuře Reuters.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého vzniku v roce 2011. V zemi zuří občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje ale nepřestaly.