Člověk v tísni organizuje Studentské volby od roku 2010. Mladí lidé se mají jejich prostřednictvím seznámit s principy demokratických voleb a platným volebním systémem.

Na jihlavské průmyslovce přišli k volbám postupně studenti a učni ze třinácti tříd. Účastnili se jich dobrovolně. Před studentskou volební komisí museli uvést své jméno a třídu, aby byli zaznamenáni ve voličských seznamech. Dostali instrukce, jak správně ve volebním lísku kroužkovat, aby zůstal platný. Komisi vedl student Radek Mátl. Příprava na práci ve školní volební komisi byla podle něj snadná, o účasti v té skutečné ale zatím neuvažuje. "To bych si určitě netroufl," řekl.

Studenti mohli vybírat z devíti prezidentských kandidátů. Podle vyučujících měli před volbou největší povědomí především o současné hlavě státu a o lidech mediálně známých. Zejména o Michalu Horáčkovi a Jiřím Drahošovi, zaregistrovali i Mirka Topolánka, řekla Neuwirthová. Studenty oslovené ČTK v průběhu voleb zaujal nejvíc Topolánek. Patnáctiletý student prvního ročníku Jiří ale dal svůj hlas Zemanovi. "Volil bych ho i v reálných volbách, kdybych už měl volební právo. Nepřipadal mi jako špatný prezident a ze zbytku kandidátů bych si nevybral," řekl.

K aktuální studentské prezidentské volbě, která se koná dnes a 13. prosince, se registrovalo 390 škol z celé ČR. Kompletní výsledky budou známy ve středu 13. prosince večer. Případné druhé kolo studentských voleb se uskuteční 16. a 17. ledna 2018.

Zatímco Studentských voleb se mohli zúčastnit studenti starší 15 let, ve skutečných volbách mohou volit lidé až po dovršení 18 let. O prezidentský úřad bude v lednu soupeřit prezident Miloš Zeman s osmi vyzyvateli. Jsou jimi bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, diplomat Pavel Fischer, předseda strany Rozumní Petr Hannig, lékař Marek Hilšer, textař Michal Horáček, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. První kolo volby prezidenta se koná 12. a 13. ledna, případné druhé bude 26. a 27. ledna.