V Rakousku prosazují posilování přímé demokracie obě strany dojednávané budoucí koalice, lidovci (ÖVP) a pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), a druhá z nich dokonce vzhlíží ke švýcarskému modelu. Podobné myšlenky mají i některé politické strany v České republice.

Cassis dnes podle agentury APA Rakousko varoval před přebíráním přímé demokracie podle švýcarského vzoru. Podle něj je třeba mít na paměti, že přímá demokracie je revolucí, je spojena s riziky a lidé by si neměli myslet, že je to "dětská hra".

Podle šéfa švýcarské diplomacie sice mezi Švýcarskem a Rakouskem existují některé podobnosti, například jazykové a geografické, jinak jsou ale obě země naprosto rozdílné. Švýcarsko historicky vzniklo téměř jako protipól vůči Rakousku - vymezením vůči Habsburkům, poukázal Cassis na někdejší vyhnání panovnického rodu ze Švýcarska, kde měl své kořeny.

V Rakousku už sice není žádný císař, ale lidé jsou zvyklí na vysokou koncentraci moci a "genetika národa se nemění tak rychle", zdůraznil Cassis.

Jako negativní příklad přímého rozhodování lidu uvedl švýcarský ministr zahraničí referendum o brexitu. "V Anglii jsme díky brexitu dostali svého druhu lekci z přímé demokracie a najednou byla celá země desorientovaná a druhý den se probudila jakoby z noční můry a teď mají problém, jak to uskutečnit," upozornil politik švýcarských svobodomyslných (FDP).

Na příkladu Británie prý Cassis pozoroval, že přímá demokracie potřebuje celou řadu dobře zažitých zkušeností, znalostí a procedur. Ve Švýcarsku se přitom podle něj koná referendum přibližně čtyřikrát do roka. Švýcarský model se rozvíjel více než 700 let a neobešlo se to bez válek a krveprolití, podotkl ministr.

"Nelze to změnit ze dne na den," řekl dále Cassis. Možná by ale podle něj bylo možné se švýcarskému modelu přibližovat krok za krokem a zavést například prvky spolurozhodování lidu o vybraných tématech.