Navzdory souhlasu končícího ministra Stanislava Štecha (za ČSSD) výbor o jeden hlas nedoporučil návrh poslance TOP 09 Františka Váchy dát navíc 131 milionů korun soukromým a církevním školám. Podporovatelé přitom upozorňovali na to, že jde o zákonný nárok těchto škol na vyšší platy učitelů za letošní poslední dva měsíce. Tarifní platy učitelů se zvýšily od listopadu o 15 procent.

Přidání peněz speciálním školám výbor podpořil na návrh zpravodajky a bývalé ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD). Sloužily by na zvláštní školní pomůcky pro těžce postižené děti. Peníze mají jít z položky na obsluhu státního dluhu. Valachová prosadila i doprovodné usnesení, v němž výbor vyzval budoucí vládu mimo jiné k tomu, aby od příštího září zvýšila učitelům tarify opět o 15 procent.

Růst plánovaného rozpočtu ministerstva o 3,85 miliardy korun z peněz na státní dluh zejména na zvýšení platů učitelů v regionálním školství o dvacetinu neprosadil Jiří Mihola (KDU-ČSL). Poslankyně STAN Věra Kovářová neuspěla s požadavkem přidat půl miliardy korun na výstavbu nových školek hlavně v okolí velkých měst. Brát chtěla z položky na výzkum a vývoj v kapitole ministerstva průmyslu a obchodu. Kovářová poukazovala na to, že poptávka po školkách převyšuje nabídku míst. "Pokud kritickou situaci nezačneme řešit hned, příště už bude pozdě," varovala.

Více peněz by nemělo jít podle většinového názoru výboru ani na volnočasové aktivity dětí a mládeže, jak chtěl předseda Starostů Petr Gazdík. Navrhoval na tyto účely přidat 28 milionů korun na úkor obsluhy státního dluhu.

Ministerstvo školství má příští rok hospodařit podle vládního návrhu s částkou 175,74 miliardy korun. Proti rozpočtu schválenému na letošek je suma o 19,21 miliardy korun vyšší. "Objem kapitoly se poprvé dostává nad tři procenta hrubého domácího produkt," řekl Štech. Do regionálního školství má plynout 120,55 miliardy korun, meziročně o 16,9 miliardy navíc. Částka pro vysoké školy má vzrůst skoro o tři miliardy na 24,61 miliardy korun. Naopak asi o 190 milionů na 5,45 miliardy korun by měla klesnout suma na podporu sportu. Stát by ale zároveň chtěl poslat víc peněz sportovním reprezentantům.