Útok cílil na tábor islamistů zhruba 200 kilometrů severozápadně od somálské metropole Mogadiša. Velení rovněž uvedlo, že USA budou v úderech proti radikálům pokračovat. Útok byl proveden v součinnosti se somálskou vládou, uvedl Pentagon.

Americké nálety, při nichž je zabit tak vysoký počet radikálů, jsou vzácné, ale nikoli bezprecedentní. Loni v březnu bylo při jednom americkém leteckém úderu v Somálsku zabito přes 150 bojovníků skupiny Šabáb.

Washington tento měsíc varoval před nebezpečím, jemuž je vystaven diplomatický personál v Mogadišu a nařídil odchod části svých pracovníků z metropole.

Organizace Šabáb ztratila kontrolu nad většinou somálských měst poté, co byla vytlačena z Mogadiša v roce 2011. Islamisté však zůstávají silní v některých oblastech v centrální a jižní části země. Jejich cílem je svrhnout vládu, vyhnat mírové jednotky Africké unie a zavést vládu striktně pojímaného islámského práva.

Před týdnem Spojené státy poprvé na somálském území cílily také na IS, který zde operuje od roku 2015. Většinu jeho bojovníků zde tvoří přeběhlíci od Šabábu, jehož povstání na východě Afriky trvá přes deset let.

Islamisté často podnikají bombové útoky v Mogadišu, Šabábu je připisován i ten nejtragičtější v somálských dějinách, při němž v říjnu zahynulo přes 350 lidí. Následně se začalo hovořit i o možných spolupracovnících teroristů uvnitř somálské bezpečnosti.