Rusko ukrajinský poloostrov Krym anektovalo po spěšně zorganizovaném referendu v roce 2014. EU, která anexi neuznala, následně přijala sankce vůči fyzickým a právnickým osobám spojeným s narušováním územní celistvosti Ukrajiny.

Platnost těchto sankcí, spočívajících ve zmrazení majetku a zákazu cestování, prodloužily členské státy unie letos v září, zatím do poloviny března příštího roku. Opatření se nyní budou týkat 150 lidí a 38 firem a organizací.

Ovsjannikov byl do funkce guvernéra dosazen ruským prezidentem Vladimirem Putinem v roce 2016, letos 10. září byl zvolen v přímých volbách gubernátora organizovaných Ruskem. Podle EU ze svého postu napomáhal k další integraci nezákonně anektovaného poloostrova do systému Ruské federace, uvedla agentura AP.

Kromě sankcí vůči fyzickým a právnickým osobám EU také po anexi rozhodla o sankčním režimu vůči Krymu a Sevastopolu. Tato omezení nyní platí do 23. června 2018.

V souvislosti s ruským postupem na východě Ukrajiny EU také přijala hospodářské sankce vůči Rusku, ztěžující například přístup některých ruských firem na finanční trhy či k technologiím k těžbě ropy. Ty nyní platí do konce ledna 2018, EU jejich zachování spojuje s plným prosazením mírových dohod z Minsku.

Moskva reagovala vlastními odvetnými sankcemi spočívajícími například v zákazu dovozu řady zemědělských produktů a potravin původem z unie.