Podle zdrojů AP se dnes obě strany u Altun Kupri, kde žije kolem 9000 obyvatel, vzájemně ostřelovaly. Armáda nejprve vedla dělostřeleckou palbu na kurdské pozice severně a jižně od městečka. Na to kurdští bojovníci, označovaní jako pešmergové, odpověděli raketometnou palbou.

Kurdové sice podle AP patrně z městečka chtěli udělat svou symbolickou poslední baštu v boji proti výrazně silnější irácké armádě, avšak dnes večer již dostalo vládní vojsko Altun Kupri plně pod kontrolu. Kurdové se přesto nadále snažili je ostřelovat.

Altun Kupri leží v provincii Kirkúk těsně u hranic provincie Irbíl, která už je součástí autonomního Kurdistánu. Město Irbíl je přitom správním střediskem nejen stejnojmenné provincie, ale i celé autonomie.

Irácké ministerstvo obrany kolem poledne oznámilo, že protiteroristické síly, federální policie a milice Lidové mobilizační fronty (PMF), kterou podporuje Írán, už městečko dobyly.

Vrchní velení sil pešmergů tuto zprávu následně zpochybnilo tvrzením, že postup armády byl zastaven a že vojsko přišlo o deset vozidel humvee a o jeden tank Abrams. Zároveň podle DPA ale přiznalo, že v tvrdých bojích přišlo o život na 30 pešmergů.

Velitel PMF Ercuman Turkmen v telefonickém rozhovoru agentuře AP sdělil, že jeho jednotky jsou pod palbou vedenou z města ostřelovači. Žádné oběti střetu zatím armáda nehlásí, reportéři agentury ale viděli v okolí Altun Kupri záchranky.

Konflikt mezi Bagdádem a vládou autonomního Kurdistánu se plnou silou rozhořel po referendu z 25. září, v němž se většina Kurdů vyslovila pro nezávislost Kurdistánu. Irácká vláda ale hlasování neuznává a nezávislost Kurdistánu naprosto odmítá. Má v tom podporu i sousedního Turecka a Íránu, které se obávají nárůstu separatistických tendencí také u svých kurdských menšin.

Spor v Iráku zhoršila skutečnost, že se hlasovalo i v oblastech, které administrativně do Kurdistánu nepatří, jako je i provincie Kirkúk, byť tam žije velký počet Kurdů. Proto Bagdád na konci minulého týdne vyslal armádu na posty, které Kurdové obsadili od roku 2014 mimo své autonomní provincie v bojích proti samozvanému Islámskému státu.