Deník El País přinesl záběry ze sociálních sítí, na nichž jde průvod centrem Barcelony. Lidé, které nezastavilo ani špatné počasí, nesli kromě deštníků španělské vlajky a provolávali hesla proti katalánskému premiérovi Carlesi Puigdemontovi. Právě on vyhlásil na 1. října referendum o nezávislosti Katalánska a minulý týden podepsal deklaraci o nezávislosti. Její účinnost ale okamžitě pozastavil a vyzval Madrid k dialogu.

"I přes deštivé počasí jsme se vrátili do ulic, abychom prohlásili, že chceme žít v míru v silném Katalánsku uvnitř Španělska," napsal k dnešní demonstraci na twitteru šéf vládní Lidové strany (PP) v Katalánsku Xavier García Albiol.

Dnešní manifestace, jíž se podle listu El País zúčastnilo asi 2000 osob, se konala den poté, co na 200.000 lidí v barcelonských ulicích protestovalo proti zatčení dvou separatistických lídrů. Jordi Sánchez z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordi Cuixart z organizace Òmnium Cultural jsou od pondělka ve vazbě kvůli organizování protestů z 20. září. Ty svolali šéfové těchto organizací poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků.

Uvěznění dvou separatistických lídrů, které katalánský premiér označil za politické vězně, dnes odsoudila organizace Amnesty International (AI). Její ředitel pro Evropu John Dalhuisen označil za nepřiměřené obvinění z protistátní vzpoury. "Úřady mají chránit právo na svobodu projevu, na vyjádření nesouhlasu s výrokem ústavního soudu i na organizování poklidných veřejných shromáždění," uvedl Dalhuisen.

Katalánci jsou v otázce nezávislosti rozdělení, přesná čísla však nejsou k dispozici. Jejich názor se nepodařilo zjistit ani při referendu o nezávislosti z 1. října, neboť se ho zúčastnilo jen 43 procent voličů. Z nich se 90 procent vyslovilo pro odtržení od Španělska. Účast byla nízká nejspíš i proto, že Madrid pohrozil trestním stíháním každému, kdo se na organizaci plebiscitu bude podílet. Mnoho volebních místností zůstalo zavřeno.

Dva dny po referendu demonstrovalo v Barceloně na 700.000 lidí, kteří protestovali proti postupu španělské policie při hlasování. Několik stovek lidí bylo zraněno při střetech s policií, která zasahovala obušky i gumovými projektily. Už před hlasováním zabavila španělská policie statisíce volebních lístků i volební urny a během referendem zasáhla proti lidem, kteří den před hlasováním obsadili volební místnosti, aby se v nich mohlo hlasovat.

Naopak týden po referendu se v ulicích katalánské metropole sešel téměř milion lidí, kteří demonstrovali za jednotu Španělska a proti odtržení Katalánska od zbytku monarchie.