Rektor Michael Ignatieff řekl, že jeho univerzita se naprosto vyrovnala se změnami zakotvenými v uvedeném zákoně, který v dubnu schválil maďarský parlament. Přesto je nečinností vlády držena v "právním vakuu".

"Je to, jako kdybychom byli pomalu rdoušeni," prohlásil podle agentury rektor. "Řešení je na stole, ale pokaždé, když se dostaneme na dosah nějakého řešení, mění se pravidla hry," dodal.

"Univerzita, kterou vláda záměrně drží ve stavu právní nejistoty, aby vyhovovala jejím politickým podmínkám, je univerzita, která se ocitla v nebezpečí," zdůraznil rovněž Ignatieff.

Zmíněná novela zákona o vysokých školách není podle kritiků v souladu s pravidly a svobodami Evropské unie. Upravený právní předpis ukládá zahraničním vysokým školám k získání licence nové podmínky, jež CEU zatím nesplňuje.

Jednou z nich například je, aby zahraniční univerzity působící v Maďarsku měly univerzitní areál i v zemi svého původu. CEU je akreditována v USA, kde ale doposud svůj kampus nemá. Vyřešit to chce navázáním spolupráce s Bardovou vysokou školou ve státě New York. K tomu CEU potřebuje s tímto státem USA uzavřít dohodu, aby splnila nová pravidla stanovená maďarskou vládou. New York je tak ochoten učinit.

"Jsme připraveni podepsat dohodu umožňující CEU pokračovat v její činnosti v Maďarsku a čekáme na podpis maďarské vlády pod touto dohodou," sdělil podle AP Rich Azzopardi, mluvčí guvernéra státu New York Andrewa Cuoma.

Maďarský parlament ve snaze utišit kritické hlasy nyní schválil roční prodloužení lhůty, v níž mají zahraniční vysoké školy splnit stanovené požadavky. Čas teď mají do 1. ledna 2019.

Spor o Středoevropskou univerzitu, jež má v současné době 1450 posluchačů ze 117 zemí, je součástí kampaně maďarské vlády proti zakladateli této vysoké školy, miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi. Orbán Sorose, který kritizuje jeho kabinet, považuje za úhlavního nepřítele a označil ho za finančního spekulanta.