Vučić, který byl dříve nacionalistou a později se z něj stal proevropský reformátor, dnes zároveň oficiálně opustil post premiéra.

"Slibuji, že udržím mír a stabilitu na Balkáně a ochráním budoucnost našich dětí," řekl Vučić při proslovu k několika tisícům svých stoupenců před srbským parlamentem.

Na několika místech v centru Bělehradu se stoupenci nového prezidenta střetli s jeho odpůrci, jimž se snažili zabránit v příchodu na náměstí Nikoly Pašiče k parlamentu. Incidenty však byly spíše ojedinělé.

Nicméně opozice svolala na stejné místo na 18:00 SELČ protestní shromáždění pod heslem "Proti diktatuře".

Vučić by teď měl do 30 dnů navrhnout nového premiéra, prozatím bude funkci zastávat dosavadní místopředseda vlády Ivica Dačić. Sám Vučić uvedl, že premiéra navrhne co nejdříve, předpokládá se, že nejpozději do 18. června.

Podle srbské televize B92 Vučić řekl, že má tři kandidáty na premiérský post. Jedním je člen Vučičovy Srbské pokrokové strany (SNS), jehož jméno prezident nesdělil, dalším je rovněž blíže neurčený nestraník a třetím Dačić, který je předsedou koaliční Srbské socialistické stran (SPS) a který předsedou vlády byl už před Vučičem.

Prezidentův návrh musí schválit parlament, a to do 30 dnů od demise vlády, která byla formálně oznámena dnes bezprostředně před prezidentskou přísahou Vučiče. Pokud by poslanci premiéra ve lhůtě neschválili, musel by prezident zákonodárný sbor rozpustit.

Prezident v Srbsku má spíše reprezentativní úlohu. Mnoho lidí však věří, že někdejší premiér bude nadále hrát velkou roli v srbské politice, byť to nemusí být na první pohled zřejmé. Na protest proti jeho zvolení vyšlo už v dubnu do ulic několik tisíc Srbů, podle kterých byly volby zmanipulované.