Němý snímek byl objeven v Národním filmovém archivu, který ho pro ČVUT zrestauroval a zdigitalizoval. "Dokumentuje zájem nejen akademické, ale také politické sféry a nejvyšších představitelů tehdejšího státu," řekl dnes novinářům prorektor ČVUT Josef Jettmar. Na základní kámen tehdy vedle rektora ČVUT Vladislava Brdlíka poklepali mimo jiné prezident Tomáš Garrigue Masaryk a předseda vlády Antonín Švehla. Slavnosti se zúčastnili také ministři a poslanci.

Snímek zachycuje vložení kovové kazety do dutiny v základním kameni. V této kazetě byla uložena zakládací listina ČVUT. Schránka se ztratila v roce 1953, kdy základní kámen poškodil bagr při stavebních pracích armády v Dejvicích. Zatím se nenašla, uvedl Jettmar.

Jako součást oslav se dnes koná slavnostní zasedání vědecké rady ČVUT, na kterém obdrží čestný doktorát architekt českého původu Miroslav Šik. V roce 1968 emigroval s rodiči do Švýcarska, kde žije a pracuje dodnes. Na začátku 90. let krátce působil na Fakultě architektury ČVUT. "Zasloužil se o transformaci architektonického vzdělání," uvedl současný děkan této fakulty Ladislav Lábus. Připomněl, že k Šikovým žákům patřili i architekti studia Znamení čtyř, které loni vyhrálo architektonickou soutěž na Kampus Albertov pro Univerzitu Karlovu.

Večer se v Rudolfinu uskuteční Novoroční koncert ČVUT. Od 6. února do 25. května budou v Národní technické knihovně vystaveny historické knihy a dokumenty související s dějinami ČVUT. V dubnu bude veřejnosti představena nově postavená budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) a uskuteční se galavečer s významnými absolventy a zástupci průmyslu, na kterém bude mít premiéru snímek "310 let lví síly" o historii ČVUT.

Od března do května zavítají na akademickou půdu zajímavé osobnosti a absolventi ČVUT, kteří studentům i široké veřejnosti přiblíží své inspirativní životní příběhy. Účast přislíbila mimo jiné architektka Eva Jiřičná.