"Ten materiál je připravený a půjde do připomínkového řízení," uvedl zdroj ČTK. Vláda prý bude o nominací Füleho, který nyní působí jako zvláštní zmocněnec ministra pro OBSE, jednat ještě před koncem ledna.

Podle analytika Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) by s křeslem šéfa OBSE získala česká diplomacie prestižní pozici. "OBSE je v tuto chvíli v podstatě jediná mezinárodní organizace, kde se vede dialog mezi Západem a Ruskem," podotkl Dostál. Dodal, že podle řady zemí už není nutné se s Ruskem setkávat ve formátech EU - Rusko nebo NATO - Rusko, jako tomu bylo dříve. Význam OBSE ve vztahu k Rusku proto vzrostl.

Ohledně šancí Fühleho je Dostál spíše skeptický. Bývalý eurokomisař EU pro rozšíření a politiku sousedství je totiž od května 2015 na sankčním seznamu osob, kterým Rusko zakázalo vstup do země. Füle se v roli komisaře podílel na jednání EU s Ukrajinou o asociační dohodě, s níž Rusko nesouhlasilo. Stavěl se také proti obsazení Krymu Ruskem.

Pro případné zvolení Füleho by bylo nutné, aby jeho nominaci podpořila také Moskva. Platí totiž, že na generálním tajemníkovi by se měly shodnout všechny členské země OBSE. To za daných okolností není pravděpodobné. "Bude obtížné dosáhnout souhlasu Ruska," odhadl Dostál.

Füle během své kariéry zastával několik velvyslaneckých pozic, například v Litvě nebo Británii. Kromě toho byl ministrem pro evropské záležitosti v úřednické vládě Jana Fischera. V Evropské komisi byl do roku 2014 komisařem pro rozšíření a politiku sousedství.

OBSE tvoří 57 států, zabývá se prevencí válečných konfliktů, ochranou lidských práv a také demokracie. Pozorovatelské mise OBSE dohlížejí například na průběh voleb. Monitorují také situaci v konfliktních oblastech, momentálně například na východě Ukrajiny.

Generálního tajemníka volí rada ministrů, kterou tvoří ministři zahraničí všech členských zemí organizace. Od roku 2011 pozici zastává Ital Lamberto Zannier. Tříleté funkční období obhájil v roce 2014. Jeho druhý mandát vyprší letos v červnu.