Sobotka v dopisu s dnešním datem uvedl, že ČSSD potřebuje novou krev, protože trpí únavou z vládnutí. Někteří kolegové jsou unaveni, napsal Sobotka. Valachová na dotaz ČTK uvedla, že se necítí ohrožena. "Plním úkoly, které mi předseda vlády uložil. Je to výlučné rozhodnutí pana předsedy," řekla ministryně, která loni v červnu v čele školství vystřídala Marcela Chládka.

Chovanec dnes novinářům řekl, že dopis je očekávaným krokem. "Premiér si rozmyslel svůj další postup a dopisem ho avizuje. Jeho rozhodnutí na změnu členů vlády je plně v jeho kompetenci, on je vedoucí týmu, on je premiér České republiky," řekl Chovanec.

Měnit tým je Sobotkovo svaté právo, sdělila ČTK ministryně práce a sociálních věcí Marksová. "Co se týče únavy - nikdo z nás asi není nadčlověk, aby se vůbec unavený necítil, ale energii do dalšího boje mám," dodala.

Zaorálek řekl, že Sobotkovo rozhodnutí je třeba respektovat. "Rozumím tomu, že premiér cítí potřebu reagovat na situaci po volbách a bude hledat cestu jak posílit stávající tým," sdělil ČTK. Resort zdravotnictví nechtěl Sobotkův dopis komentovat. "Nemáme potřebu na to reagovat," řekl ČTK Jan Štoll, ředitel odboru komunikace s veřejností.

Mládek, který neuspěl ve druhém kole senátních voleb na Táborsku, ČTK také řekl, že nechce Sobotkova slova komentovat. Hned po volbách dal premiérovi svou funkci k dispozici, ten rezignační dopis nepřijal. Po vyhlášení výsledků voleb Sobotka v souvislosti s Mládkem uvedl, že zbývá rok do sněmovních voleb, bude proto vyžadovat větší nasazení ministrů. Šéfa průmyslu označil za zkušeného ministra. Dnes se Mládek nechtěl k dopisu blíže vyjadřovat s tím, že situace se může měnit každým dnem.

Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier chápe dopis jako součást celostranické diskuse, kterou nyní vedou členové strany na všech úrovních, od okresních organizací po například poslanecký klub. "V celé ČSSD se vede debata, musíme se zamyslet nad celkovou strategií. Jde nejen o to držet tradiční voliče. Musíme získat mladé voliče, voliče vzdělané a z velkých měst," uvedl. Sociálním demokratům v evropských zemích se to daří, míní. K možnosti změn ve vládě se nevyjádřil.