Kostelní Lhota vyhrála nejen díky současné výsadbě v ulicích, ale i díky projektům školního arboreta nebo přírodní zahrady mateřské školy. Komise ocenila také aleje, cyklostezku či péči o rybník na návsi. Roli sehrál i celkový dlouhodobý přístup a koncepce údržby zeleně v obci včetně práce dobrovolníků při pravidelných výsadbách stromů. Obec se zhruba 850 obyvateli získala kromě vítězné trofeje možnost využít dotaci 700.000 korun na další péči o zeleň.

"Je to neskutečný pocit, nepopsatelný. Je to pro nás neočekávatelné, takže o to větší je to prožitek. Je to paráda," řekl dnes ČTK starosta Kostelní Lhoty Tomáš Drobný. Na otázku, jak obec naloží s dotací 700.000 korun, odpověděl: "Pokud to bude v rámci podmínek možné, zakoupili bychom lepší stroj na sekání, potom bychom provedli výsadbu drobné zeleně a letničkových záhonů. Také máme problémy s obrostlejší zelení na hlavní návsi, kde máme stoleté jasany a budou potřebovat obnovu. I k tomuto účelu bychom dotaci rádi využili. Vše se bude samozřejmě probírat na zastupitelstvu."

Úspěch potěšil i starostu Osíčka Václava Smolku. "Vyplatila se nám soutavná práce při péči o zeleň v obci," řekl ČTK. Komisi se podle něj líbila například kořenová čistírna odpadních vod, kterou má Osíčko od roku 2010, i významný krajinný prvek, kterým je vodní nádrž Javorník. Osíčko vyhrálo v roce 2004 krajské kolo klání o vesnici roku, v celorepublikovém kole skončilo druhé. Loni se podle Smolky po odmlce do soutěže přihlásilo opět a letos získalo v kraji zelenou stuhu za péči o zeleň.

Skalná i Osíčko dostaly podobnou dotaci ve výši 400.000 korun tak jako další krajští vítězové. V Osíčku komise ocenila i nové koupaliště a využívání tradičních materiálů. Skalná si komisi získala mimo jiné promenádou a péčí o rybník pod románským hradem Vildštejn nebo spoluprací s architekty na obnově kulturního dědictví.

Zápolení o Zelenou stuhu se koná v rámci soutěže o vesnici roku, která se pořádá od roku 1995. Vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova, ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí a ministerstvo zemědělství.