"Sýrie to považuje za zřejmou a neodůvodněnou agresi vůči své svrchovanosti a nezávislosti," napsala syrská tisková agentura SANA. Německé ministerstvo obrany se ale vůči prohlášení Damašku ohradilo s tím, že tvrzení syrské diplomacie není a nikdy nebylo pravdivé.

Američany podporovaná arabská a kurdská koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF), zahájila nedávno v Manbidži ofenzivu proti radikálům z Islámského státu. Kobani nyní kontrolují kurdské milice YPG, které jsou součástí SDF.

Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, uvedli, že francouzské speciální jednotky v Sýrii jsou a budují si pro sebe základnu nedaleko Kobani. I francouzský ministr obrany minulý týden potvrdil, že tyto jednotky v zemi operují a pomáhají bojovníkům ze SDF v ofenzivě u Manbidže. Podle SOHR jsou v oblasti rovněž němečtí, francouzští a američtí vojenští poradci. Všichni ale mají jen podpůrnou roli a nebojují ve frontové linii.

V Sýrii bylo v únoru dojednáno příměří mezi vládou a ozbrojenou opozicí, které se ale netýkalo teroristických skupin jako Islámský stát a fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu. Od dubna ale klid zbraní prakticky již neplatí ani mezi signatáři dohody kvůli obnoveným bojům.