Vacek, který je od prosince také předsedou středočeské organizace KDU-ČSL, považuje za jedno z hlavních volebních témat ozdravení krajského hospodaření, zejména oblastních nemocnic. "Jako velký problém vnímám také stavbu spalovny v Mělníku nebo stavby přehrad na Křivoklátsku," řekl ČTK.

Pro Vacka hlasovalo 44 delegátů, jeho protikandidát získal 25 hlasů. Místostarosta Vlašimi Karel Kroupa, o němž se také spekulovalo jako o možném lídrovi, se o první místo na kandidátce neucházel.

Dvojkou středočeských lidovců se stal právník Zbyněk Jankovský, který pracuje ve Správě státních hmotných rezerv. Na společné kandidátce mu ale bude patřit až čtvrté místo, protože je tvořena takzvanou metodou zipu a před Jankovským budou Stanislav Boloňský za SNK-ED a Radek Klempera za zelené. Vackův soupeř Volf obsadil na společné kandidátce sedmé místo. "Konečnou podobu kandidátky ještě musí schválit krajský výbor," řekla ČTK tajemnice středočeské KDU-ČSL Marie Vondrášková.

Lidovci, zelení a SNK-ED se už dříve dohodli, že se budou o hlasy voličů ucházet společně. Lídr kandidátky měl být podle dohody z KDU-ČSL. V minulých volbách kandidovala KDU-ČSL v koalici s SNK-ED a nezávislými kandidáty a zelení samostatně. Ve středočeském zastupitelstvu nyní není ani jedno z těchto uskupení. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v rozhovoru pro časopis Týden uvedl, že je pro něj primární, aby se lidovci vrátili do krajských zastupitelstev ve středních Čechách, Plzeňském kraji a v některých dalších regionech, kde nyní nejsou. "Určitou naději nám dávají preference," věří Vacek.

V úterý by se měl podle něj sejít volební štáb všech tří stran a začít diskutovat o volebním programu. Vacek připomněl, že proti minulým volbám bude více soupeřů, jelikož STAN a TOP 09 kandidují samostatně a o přízeň voličů se uchází i ANO. "I když musím říct, že kauza Čapího hnízda může mít vliv i na regionální politiku," poukázal na spory kvůli luxusní farmě na Benešovsku, patřící do holdingu Agrofert šéfa ANO Andreje Babiše.

Hejtmanské křeslo ve středních Čechách chce obhajovat sociální demokrat Miloš Petera. ANO povede první místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, KSČM krajský radní Zdeněk Štefek. V čele kandidátky ODS bude starosta Líbeznic Martin Kupka, za TOP 09 bude lídrem náměstek šéfa podolské porodnice Petr Tiso. STAN povede kolínský starosta Vít Rakušan.