Zemánka dnes straničtí kolegové zvolili lídrem ČSSD pro olomoucké krajské volby jednomyslně. Druhé místo na schváleném návrhu krajské kandidátky připadlo šéfce prostějovské ČSSD Zuzaně Bratterové a z třetí pozice by se měl o hlasy voličů ucházet náměstek hejtmana Michael Fischer.

Lídrem ČSSD v Olomouckém kraji měl být původně znovu hejtman Rozbořil. Jeho jméno ale zatím na krajské kandidátce podle stanov ČSSD nemůže být, protože je stále obviněný. Nejvyšší státní zastupitelství by o jeho stížnosti proti obvinění mělo podle informací ČTK rozhodnout v několika následujících dnech.

Pokud bude obvinění hejtmana Rozbořila zrušeno, tak má podle Zemánka právo se dodatečně ucházet o místo na krajské kandidátce. Čas na to má do začátku května, kdy budou o konečné podobě kandidátky hlasovat členové ČSSD v Olomouckém kraji. O hejtmanově dodatečném zařazení na krajskou kandidátku by ale musel rozhodnout ústřední výkonný výbor strany. "My bychom byli rádi," podotkl Zemánek.

Zemánek míní, že případné zrušení obvinění hejtmana by mohlo být "obrovskou výhodou do voleb". "Myslím si, že by byl zařazen na kandidátní listině tak, aby to bylo důstojné jeho postavení," odpověděl Zemánek na dotaz ČTK, zda se Rozbořil ještě může stát lídrem ČSSD pro krajské volby.

V kauze s názvem Vidkun jsou kromě Rozbořila obviněni olomoučtí policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Podle detektivů se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Kromě hejtmana skončili všichni tři ve vazbě.

Lídra už v Olomouckém kraji zvolila také ODS, kterou do krajských voleb povede starosta Uničova na Olomoucku Dalibor Horák. Druhé místo kandidátní listiny ODS obsadil bývalý šéf záchranné služby Ivo Mareš a třetí Martin Kučera z Přerova. Kandidátní listinu mají už i lidovci, které do voleb v regionu povede místostarosta Velké Bystřice na Olomoucku a krajský předseda strany Ivo Slavotínek.

Krajské volby v Olomouckém kraji vyhrála v říjnu 2012 sociální demokracie před komunisty a Koalicí pro Olomoucký kraj společně se starosty. Z celkových 55 mandátů získala ČSSD 19 křesel, KSČM 16 křesel a po osmi křeslech ODS a Koalice pro Olomoucký kraj se starosty. Čtyři mandáty získala TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj. Vítězná ČSSD poté podepsala koaliční smlouvu s KSČM.