Rafaj nyní potvrdil pokutu, kterou uložili městu jeho podřízení v květnu loňského roku. O rok dříve Rafaj potvrdil Praze pokutu 600.000 korun a Dopravnímu podniku hlavního města Prahy půl milionu korun. Pokuty se týkaly smluv s firmou Haguess uzavřených v letech 2007 až 2009. Také v tomto případě ÚOHS kritizoval použití jednacího řízení bez uveřejnění.

"Antimonopolní úřad pouze potvrdil mé očekávání, že moji předchůdci nebyli dobrými hospodáři. Mrzí mě, že teď bude muset Praha zaplatit tak vysokou pokutu," řekla ČTK k rozhodnutí Krnáčová.

ÚOHS nyní znovu uvedl, že v případě smluv z roku 2012, kvůli nimž policie stíhá některé členy minulých rad včetně bývalých primátorů Tomáše Hudečka (TOP 09) a Bohuslava Svobody (ODS), nebyly pro použití jednacího řízení bez uveřejnění splněny zákonné podmínky. Postup radnice mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Praha se bránila tím, že na základě dřívější licenční smlouvy nemohla zadat zakázku jiné firmě. Podle Rafaje Praha věděla, co bude v budoucnu potřebovat. Měla se předem zabývat i tím, zda si svým postupem nezpůsobí sama závislost na jednom dodavateli. Při stanovení výše pokuty přihlédl k tomu, že byla fakticky vyloučena jakákoli soutěž mezi dodavateli.

Karta Pražana pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS). Praha ji postupně začala zavádět od roku 2006. Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících. Městu postupně docházejí licence pro vydávání nových karet, zároveň končí možnost opětovně prodloužit platnost vydaných karet.