"Už se nám přihlásila většina univerzit a soutěžících. Máme více univerzit než před rokem a očekáváme přes 150 soutěžících," řekl hlavní organizátor a garant soutěže Jan Šustek, který na Ostravské univerzitě matematiku také přednáší.

Připomněl, že každoročně se soutěže účastní nejlepší studenti matematiky nejen z evropských univerzit. Z největší dálky letos přijedou studenti z ruského Jekatěrinburgu. "Své soutěžící registrovaly i významné univerzity například z Cambridge, Moskvy, Varšavy a Prahy," podotkl Šustek.

Mezi účastníky soutěže jsou často vítězové či úspěšní řešitelé matematických olympiád v jednotlivých státech. Letos tak přijede do Ostravy minimálně 30 medailistů z mezinárodní matematické olympiády.

Ostravská soutěž Vojtěcha Jarníka je nejstarší matematickou soutěží v Evropské unii. Klání se dělí do dvou kategorií. První je určena studentům prvního a druhého ročníku vysoké školy, druhá pro studenty třetího až pátého ročníku. Akci pořádá katedra matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a letos se uskuteční 27. března.

Vojtěch Jarník (1887 až 1970) vystudoval matematiku a fyziku na Karlově univerzitě v Praze. Hlavním tématem jeho výzkumu byla teorie čísel. Projevoval zájem o historii matematiky a věnoval se přitom studiu díla Bernarda Bolzana. Jarník byl rovněž předsedou matematicko-fyzikální sekce Československé akademie věd.