"Radní by musel deset let nazpět prokázat své vztahy, účty, veškerý majetek. Prokáže tím, že není napojen na podivné struktury, a není tak bezpečnostním rizikem," uvedla Krnáčová, která je bývalou šéfkou Transparency International ČR. "Bude se muset doslova vysvléknout do prádla," doplnila. Proces prověřování, který trvá až několik měsíců, podle ní nebude mít na práci politiků významný vliv. NBÚ bude podle ní nutné personálně posílit.

"Věřím, že čelní představitelé ANO půjdou v tomto radním příkladem," uvedl Hudeček, který má jako primátor prověrku prvního stupně - vyhrazené. Zapochyboval ovšem nad tím, zda si radní vůbec budou moci o prověrku u NBÚ zažádat. Pokud ano, její vyřízení může trvat až rok, což by podle něj vedení města paralyzovalo.

Kromě zastupitelů a radních by podle Krnáčové měli i úředníci povinně předkládat majetková přiznání.

Důvěrné jsou podle zákona o ochraně utajovaných skutečností informace, jejichž vyzrazení nebo zneužití může způsobit prostou újmu zájmům České republiky. U žadatelů o prověrku na stupeň důvěrné se bezpečnostní rizika zjišťují deset let zpětně, prověrka platí devět let.

O křesla v zastupitelstvu hlavního města se v podzimních volbách utká rekordních 31 uskupení, což je o osm více než před čtyřmi lety. Volby se uskuteční 9. a 10 října.

Bezpečnostní řízení upravuje zákon a prověrku vydává NBÚ, uvedl mluvčí úřadu Radek Holý. Podle něj může o prověrku žádat "zpravidla zaměstnavatel fyzické osoby." V odůvodnění se musí popsat zejména označení konkrétního místa nebo funkce. Podle zákona ale bezpečnostní prověrka neřeší bezúhonnost člověka. Má hlavně vyjádřit možnost dotyčného pracovat s určitým typem informací. Zda může Krnáčová chtít u kolegů prověrku, je podle informací ČTK otázka, kterou musí vyřešit magistrát.