Pro letošní podzimní volby bude Praha na rozdíl od minulosti jedním volebním obvodem, rozhodli v únoru nynější zastupitelé. Pražané budou volit 65 zástupců, tedy o dva víc než v minulých volbách. Dřívější rozdělování metropole do volebních obvodů vyvolávalo spory, protestovaly hlavně menší strany.

V Praze se před čtyřmi lety dostaly do zastupitelstva čtyři strany - TOP 09, ODS, ČSSD a KSČM. Voliči z nich v sedmi obvodech vybrali 63 zastupitelů. Vítězem se stala TOP 09, která měla 26 křesel a získala přes 30 procent hlasů. Druhá ODS získala 20 mandátů, ČSSD 14 a komunisté tři. Volební lídr vítězné TOP 09 Zdeněk Tůma se ale primátorem nestal, na koalici se tehdy dohodly ODS a ČSSD.

TOP 09, která nyní vede Prahu v menšinové vládě s podporou ČSSD, povede do voleb současný primátor Tomáš Hudeček. Rozhodl se kandidovat i přesto, že je spolu s některými kolegy trestně stíhán v kauze opencard. Hudeček obvinění považuje za absurdní. ODS si vybrala za lídra exprimátora Bohuslava Svobodu, který vedl ODS do voleb již v roce 2010. Také on je stíhán v kauze opencard.

ČSSD si zvolila na první místo kandidátky ředitele Motola a současně pražského zastupitele Miloslava Ludvíka. Před čtyřmi lety vsadila na Jiřího Dienstbiera ml., ten ale mandát zastupitele na protest proti koalici ODS a ČSSD složil. Komunisté vyšlou do boje o primátorský řetěz stejně jako v roce 2010 poslankyni Martu Semelovou. Té hrozí trestní stíhání za výroky týkající se justiční vraždy Milady Horákové.

Staronovým členem zastupitelstva by se mohla stát Strana zelených (SZ), která se spojila s KDU-ČSL a STAN. Budou kandidovat v trojkoalici. Lídrem bude předseda SZ Petr Štěpánek, který byl v letech 2006 až 2010 radním pro životní prostředí za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS). STAN v zastupitelstvu nikdy člena nemělo.

Mezi nováčky, kteří se chtějí do zastupitelstva dostat, patří i hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše. Stranu do boje o primátorské křeslo povede náměstkyně ministra vnitra a bývalá šéfka Transparency Inernational ČR Adriana Krnáčová.

Nově bude v Praze kandidovat Hnutí Úsvit přímé demokracie, které povede poslanec a místopředseda hnutí Marek Černoch. V zastupitelstvu rovněž nikdy nesedělo hnutí Pro Prahu starosty Kolodějí Zbyňka Passera ani Česká pirátská strana, která jde do voleb v čele s právníkem Jakubem Michálkem.

Další novou stranou je Občanská konzervativní strana. Její kandidátku povede předseda strany a bývalý radní a člen ODS v éře Pavla Béma Jiří Janeček.

Bývalý primátor Jan Kasl je lídrem kandidátky hnutí, které má v názvu jeho jméno. Kasl po nedávném rozchodu s ANO nejprve oznámil, že do podzimních voleb nepůjde. Nakonec ale představil hnutí Demokraté Jana Kasla.

Politické strany přihlášené v Praze do voleb

ANO 2011

Česká pirátská strana

ČSSD

Demokraté Jana Kasla

Domov

Hnutí občanů Prahy

Koalice Rozumní

KSČM

Konzervativní aliance 2014

Koruna Česká

LEV 21

Národní kongres - za českou Prahu - koalice DSSS a Národní demokracie

Nezávislí

ODS

Občanská konzervativní strana

Patrioti

Politické hnutí Obroda

Pro Prahu

PRO PRAHU

Romská demokratická strana

Republika pro Prahu

Restart 2014

Řešení pro Prahu

Sdružení Nezávislých Občanů Prahy, SNOP - Praha

Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí

Strana Práv Občanů

Strana svobodných občanů

TOP 09

Trojkoalice Zelení, KDU-ČSL A STAN

Úsvit přímé demokracie

Volte Pravý Blok

Zdroj: MHMP