"Za život každého vojáka zaplatí povstalci desítkami a stovkami svých životů. Žádný terorista se nevyhne odpovědnosti, každý dostane, co si zaslouží," řekl Porošenko po mimořádné schůzce bezpečnostních představitelů země. Dodal, že Kyjev "vypátrá a zlikviduje" všechny separatisty zodpovědné nejnovější masakr.

Útok byl patrně proveden raketomety Grad. Podle ministerstva obrany zahynulo 19 vojáků a dalších 39 bylo zraněno. Podle agentury RIA Novosti povstalci ostřelovali u východoukrajinské vesnice Zelenopoľe konvoj 24. motorizované divize ze Lvova.

Armáda dnes také informovala o třech mrtvých vojácích, jejichž obrněný vůz najel na minu u přechodu Dovžanskyj na hranici s Ruskem, u něhož již delší dobu probíhají boje. Další příslušník vládních sil zahynul během střetů poblíž města Karlivka v Doněcké oblast.

V posledních dnech zahynulo nejméně 50 proruských bojovníků, uvedl armádní mluvčí Vladislav Selezňov. Většina podle něj přišla o život po bombardování poblíž ruské hranice. Stále se bojuje o letiště v Doněcku, které na rozdíl od města kontrolují vládní síly.

Dělostřelecký granát dnes zasáhl u ruských hranic autobus s horníky, pět z nich podle ukrajinské televize zahynulo. Donbaská důlní společnost z bezpečnostních důvodů dočasně uzavřela čtyři své doly v oblasti.

Podle povstalců zahynul za posledních 24 hodin nejméně jeden člověk a pět bylo zraněno střelbou vládních vojáků v centru druhé separatisty zčásti ovládané oblasti - Luhanské. Boje probíhají zvláště v jihovýchodní části Luhanska a na severním luhanském předměstí.

Separatisté dnes oznámili sestřel dvou armádních letadel. Jedno údajně zlikvidovali u města Perevalsk asi 30 kilometrů západně od Luhansku a druhé u Dzeržynsku v Doněcké oblasti. Šéf nikým neuznané povstalecké Luhanské lidové republiky Valerij Bolotov mezitím ohlásil, že síly bojující proti Kyjevu budou mít vlastní letectvo, neboť se již brzy podaří zprovoznit ukořistěné letadlo.

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na proruského gubernátora Donbasu Pavla Gubareva uvedla, že stav ozbrojených sil Doněcké lidové republiky se postupně zlepšuje a že k odvodům se tento týden přihlásila asi tisícovka dobrovolníků. Jeden z vůdců povstalců Igor Girkin, který je znám pod pseudonymem Strelkov, tento týden řekl, že Doněck není připraven na obléhání a že město trápí nedostatek bojovníků, což by mohli vyřešit "smluvní vojáci" válčící za žold.

Rusko, jehož pomoci se domáhají rebelové čelící na východě Ukrajiny vládní ofenzivě, ve čtvrtek večer reagovalo na pokračující násilí u hranic tím, že dočasně uzavřelo tři významné přechody. Podle mluvčího bezpečnostního úřadu rostovského regionu Vasilije Malajeva byli z přechodů evakuováni celní úředníci, pohraniční stráž je však nadále hlídá.