Labská cyklostezka od Severního moře přes Labské pískovce až po Polabí měří 1270 kilometrů. V Ústeckém kraji je hotovo 72 z 96 kilometrů. Právě na cyklostezce v Děčíně a v části Brná v Ústí nad Labem bude 17. května zahájena turistická sezona. "Zaměřujeme se na rodiny, chceme ukázat možnosti trávení volného času v okolí stezky, která láká stále více cyklistů či bruslařů," řekl radní Ústeckého kraje Jan Szántó (ČSSD).

Na začátku roku vyšel oficiální průvodce po Labské stezce - Handbuch 2014. Příručka je letos poprvé i s česky vloženou přílohou. Jsou v ní tipy na výlety podél stezky i přehled nabízených služeb poblíž. Publikace doposud vycházela německy a anglicky, letos poprvé je k dispozici i v polštině a ruštině. "Zaznamenávám nárůst počtu turistů právě z Ruska a Polska, proto jim chceme vyjít vstříc," doplnil Szántó. Tradičně nejvíce zahraničních turistů přijíždí do Ústeckého kraje z Německa.

Na páteřní cyklostezce, která prochází národním parkem České Švýcarsko a Českým středohořím, chce kraj doplnit značení. "Turisté třeba z Německa jsou zvyklí, že se přímo na stezce dozví, kde je poblíž občerstvení či památka, to nám zatím chybí," řekl radní. Stezkou loni podle monitoringu projelo více než 20.000 lidí, několik týdnů přitom byla kvůli povodním uzavřena.

Kraj se chce zaměřit na kongresovou turistiku a ukázat chce některé doposud neobjevené lokality na svém území. V Krušných horách bude letos otevřeno nové muzeum dřevěných hraček a řadu akcí připravila i jednotlivá města. Ústí nad Labem se chce opět zviditelnit uspořádáním půlmaratonu.

Ročně Ústecký kraj vynakládá z rozpočtu na turistiku a propagaci sedm až 7,5 milionu korun, z toho tři miliony jsou pro destinační agentury, příspěvek každoročně dostává Klub českých turistů a správci běžkařské Krušnohorské bílé stopy.

Do Ústeckého kraje vloni přijelo 375.208 turistů, o 4,3 procenta více než v roce 2012. Počet přenocování podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stoupl o necelé procento.