"Poptávané pozice jsou kvalifikovanější než loni, více například technicko-hospodářští pracovníci," uvedla. Například Sony DADC, výrobce disků a optických médií, nabízel dříve místa pro méně kvalifikované lidi a nyní hledá pracovníky, kteří ovládají cizí jazyky, a inženýry, nejen techniky.

Na veletrhu, kde stejně jako loni vystavuje 30 firem z okolí 50 kilometrů od Plzně, je také hodně firem hledajících brigádníky. "Akce je pro všechny cílové skupiny. Pro lidi zaměstnané hledající změnu, lidi hlášené na úřadech práce, ale také pro zájemce o vzdělávání," uvedla Brabcová. Ze vzdělávání je teď největší zájem o kurzy, které lidem pomohou k dosažení lepších pozic.

"Sháníme techniky s elektrovzděláním, vedoucího směny s angličtinou, dispečera na expedici a distribuci a obchodníky. Dále administrativní pozice s jazyky, kteří pracují pro naše sesterské společnosti v Evropě, na objednávkách a reklamacích," uvedla Veronika Zborníková ze Sony DADC, který má ve Štěnovicích a Plzni 350 zaměstnanců.

"Potřebujeme hlavně svářeče, zámečníky a letovače, ale i konstruktéry," řekla Petra Trnková ze strojírenské firmy DIOSS Nýřany s téměř 500 pracovníky. "Hledáme montážní pracovníky, u nichž stačí základní vzdělání, ale také lidi do kanceláří pro oddělení logistiky a kvality," řekla Lenka Lokšová ze koncernu Faurecia, která vyrábí autosedačky pro BMW. Závod se 400 lidmi má další přislíbené projekty a letos se chce dostat přes 500 zaměstnanců. "Sháníme inženýry kvality, procesní inženýry, kontrolora financí a dále pozice do výroby - operátory, skladníky a kontrolory kvality," řekla Lucie Elhotová z Lear Corporation z Ostrova u Stříbra, kde má 280 lidí. Dělníků by firma montující autosedačky potřebovala kvůli novému projektu přijmout na novou výrobní linku desítky.