Pátého řadového CD se fanoušci bejbypanku dočkali po čtyřech letech od předchozího Neposlouchejto!. Podle tvůrců titul 5 odkazuje vedle pořadí desky také na nečekaný nález Kašpárkovy aktovky z 5. třídy. Obsah brašny inspiroval autorský tým ke vzniku písní. Jako producenta oslovila kapela frontmana skupiny Vypsaná fixa Michala Maredu vystupujícího pod jménem Márdi. "Připadal jsem si podobně jako Bilbo Pytlík v Hobitovi, když za ním přišli trpaslíci domů na návštěvu. Akorát místo Gandalfa tam byl Kašpárek. Podobně to i dopadlo. A z toho mám radost - dobrý konec je základ života," uvedl Márdi ke zrodu desky, na které pracoval také autorsky a interpretačně.

Dále se na albu podíleli mimo jiné zpěvačka Olga Königová (kapela Ille), herec a zpěvák Ondřej Bauer (divadlo Vosto5), hudební skladatel a divadelník Jindřich Čížek, baskytarista Jiří Zemánek (kapela Wohnout), zpěvačka Romana Neumannová (dříve Znouzecnost), bubeník Vojta Douda (dříve Krucipüsk) nebo herec a režisér Jiří Šponar (Divadlo Lampion).

Kašpárek v rohlíku v minulosti spolupracoval s řadou známých umělců, mezi které patří Blanka Šrůmová, Tonya Graves, David Koller, Lenka Dusilová, Milan Cais, Jan Kalina nebo Robert Nebřenský. Proto některé posluchače množná překvapí jejich absence na novém projektu. "Kapele už bylo jedenáct let, takže je na čase, aby se přestala schovávat za slavné kámoše z rautů. Koho bejbypankáči uslyší na cédéčku, toho můžou taky vidět na pódiu od Mariánských Lázní až po Havířov. A úplně všichni včetně Márdiho vystoupí v Lucerně," vzkázali zástupci Kašpárka v rohlíku.

V Lucerně již tradičně vznikne dětská divácká zóna. Kromě většiny nových písní zazní staré hity, ale i méně hrané písně jako vánočně laděný Dopis Ježíškovi.

Projekt Kašpárek v rohlíku se vyvinul z kabaretního představení pro děti, které uvedlo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Původně jednorázový projekt se rozvinul v hnutí bejbypank, pod jehož hlavičkou vznikly mimo jiné další tři divadelní inscenace, dva silvestrovské televizní pořady nebo třiapadesátidílný rozhlasový seriál. Šíře těchto aktivit v roce 2013 vyústila v organizování vlastního festivalu Kefír.