Olympic v čele s Petrem Jandou se na festivalu představí také v souvislosti s výročím 50 let od vydání alba Želva, kterou kapela debutovala v roce 1968, šlo o první českou beatovou dlouhohrající deskou. "Koncert Olympiku ve čtvrtek 21. června zahájí Valašský špalíček a zároveň i retrospektivní výstavu uměleckých děl legendárního bubeníka této kapely, výtvarníka Jana Antonína Pacáka v Muzejním a galerijním centru. Jako první budou mít možnost unikátní výstavu zhlédnout právě návštěvníci Valašského špalíčku," uvedl Smolka.

Již 50 let od začátku kapely si bude příští rok připomínat také legenda českého undergroundu Plastic People of the Universe. "Mezi prvními potvrzenými osobnostmi bigbeatové dekády jsou také dva výrazní zpěváci této éry - vystoupí zde Pavol Hammel a jeho speciální československý Unplugged Band a Jaromír Löffler se skupinou Spirit of Flamingo. K rockerům se tentokrát přidá i písničkář Vladimír Merta s Janem Hrubým a doprovodnou kapelou," uvedl Smolka.

Festivalovou novinkou bude polská bluesová scéna, představí se například kapela OldBreakout, sólista Roman Puchowski či kapela Cheap Tobacco se zpěvačkou Natalií Kwiatkowskou.

"Na festivalu zazní i písně z nerealizovaného muzikálu Deža Ursinyho a Jána Štrassera Peter a Lucia v podání Talent Transport s Jakubem Ursinym a Dorotou Nvotovou. Z významných osobností 70. let uvede Valašský špalíček Luboše Pospíšila s kapelou 5P i v akustickém triu, první dámu slovenského folku Zuzanu Homolovou s kytarovým čarodějem Milošem Železňákem a dalších pětadvacet účinkujících," řekl Smolka. Pořadatelé již nabízejí v předprodeji třídenní festivalové vstupenky.