Stroj musí být z Prahy přepraven po zemi, muzeum ale na transport nemělo dostatek peněz. Požádalo proto o pomoc veřejnost. Nadšenci potřebovali vybrat 400.000 korun, stanovenou částku se podařilo vybrat během několika hodin. Sbírka končí dnes večer.

"Už teď se nám povedly neuvěřitelné věci - shromáždili jsme dostatečnou částku nejen na přepravu Naganského expresu, ale také na původní letištní schody a na jeho 'zabydlení' v muzeu v Kunovicích," uvedla Šírová. Za další peníze by rádi zakonzervovali a opravili lak, který za léta ztratil své ochranné vlastnosti. Uvažovali také o nákupu motoru, který by byl vystaven společně s letounem.

Do dnešního rána už projekt podpořilo 1150 lidí, kteří přispěli více než milionem korun. "Velký přelet" se tak stal už nyní jedním z nejúspěšnějších projektů českého crowdfundingu. Další zájemci mohou letecké nadšence podpořit na https://www.startovac.cz/projekty/velky-prelet/. Za zaslané peníze získají unikátní odměny, které podle organizátorů po skončení kampaně nikde jinde koupit nepůjdou.

Tým z muzea letoun připravuje na pozemní přesun. Nyní chystá sejmutí kýlových ocasních ploch. Domluvil se také s ministerstvem obrany na prodloužení výpůjčky plochy, kde letadlo stojí.

Slavné "tůčko" létalo společně se svým dvojníkem do roku 2008 ve vládní letce. Létali v něm jak čeští prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, tak třeba vojáci do zahraničních misí. V únoru 1998 zajistilo převoz týmu českých hokejistů z vítězného olympijského turnaje v japonském Naganu. Nadšenci mu proto přezdívají Naganský expres.

Poté, co bylo letadlo nahrazeno novými airbusy, ho koupilo kunovické letecké muzeum. Do svých prostor ho bude muset dopravit po zemi speciální technikou, transport bude podle organizátorů jednou z největších pozemních přeprav letecké techniky v historii Česka.