"Chceme poukázat na různé aspekty života arabských žen a zdůraznit, že arabská žena není jednotvárný fenomén, ale že má naopak mnoho tváří a podob," uvedla. Festival původně začal jako malá akce studentů katedry blízkovýchodních studií. Jeho cílem je představit arabský svět a kulturu v širších souvislostech. Svášková připouští, že v souvislosti se současnou situací a negativními náladami proti islámu má letos na festival více ohlasů. "Právě proto chceme, aby návštěvník přišel a sám si utvořil vlastní obrázek - aby diskutoval a ochutnával," řekla.

Hlavní hvězdou bude palestinská hudebnice žijící v Británii Shadia Mansourová, jejíž hudební projev je spojením tradičních blízkovýchodních prvků s energickým hip hopem. Vystoupení bude součástí sobotního odpoledne, jehož program nabídne i vyprávění o cestách po arabských zemích, přednášku o skateboardingu v Jordánsku, orientální trhy, ochutnávky pokrmů od šéfkuchařů arabských zastupitelských úřadů, prezentace knižních novinek či minikurz arabštiny, arabské vizáže nebo kaligrafie.

Návštěvníci si budou moci koupit ručně tkané a šité výrobky palestinských žen u stánku zakladatelky neziskové organizace Women in Hebron Navál Slemíové. Festival nabídne rovněž setkání s uznávanou marockou spisovatelkou Fatimou Chadidovou.

Součástí festivalu je projekt Arabové mezi námi, který představí arabské osobnosti žijící v Česku. Na vzniku se podíleli studenti, kteří vedli rozhovory s nakladatelem, s režisérem a s novinářkou ze Sýrie, s fotografkou a s automechanikem z Maroka, s hudebníkem a studentkou z Alžírska, s chemikem z Egypta či s lékařem z Libanonu. Medailonek osobností, který sestavili studenti, doplní portrét osobnosti od plzeňského fotografa Radovana Kodery.