Drama Studená válka se odehrává v Polsku a Francii v době studené války a na jejím pozadí vypráví příběh osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora.

Šestatřicetiletá Kuligová, představitelka Zuly, si v andaluské metropoli ocenění nemohla osobně převzít, protože je podle Pawlikowského v sedmém měsíci těhotenství a nesmí létat.

Nejlepším evropským hercem uplynulého roku je Ital Marcello Fonte. Evropskou filmovou cenu dostal za svou roli psího kadeřníka v tragikomedii Dogman, která mu letos vynesla také ocenění na festivalu v Cannes.

Čestnou cenu dnes obdržel 85letý řecký režisér Costa-Gavras. Jde o osobnost, kterou respektují jako silný politický hlas kolegové a oslavují diváci na celém světě, řekl předseda EFA Wim Wenders. Costa-Gavras je po Manoelu de Oliveirovi, Michelu Piccolim, Michaelu Caineovi a Andrzeji Wajdovi pátým filmařem, který čestné ocenění dostal.

Za celoživotní dílo dnes byla oceněna také 72letá španělská herečka Carmen Maurová, která ztvárnila mimo jiné několik ženských rolí ve filmech Pedra Almodóvara.