"Zatím bude kniha, která vyšla v nákladu 1500 kusů, k dostání na čtyřech prodejních místech na Černém Mostě," řekl ČTK spoluautor knihy Petr Vaněk.

Název knihy je odvozen od autobusové linky, kterou první obyvatelé Černého Mostu jezdili na tehdy nejbližší stanici metra Českomoravská. Obyvatelé Černého mostu do knihy mohli přispět vlastními fotografiemi nebo příběhy. Na její vznik vybrali částku 280.000 korun. Kvůli crowdfoundingové kampani přeplaval jeden z autorů Vojta Havlovec v chladném počasí na konci listopadu místní rybník Martiňák. Podobnou publikaci chystá také další pražská městská část Ďáblice.

Černý Most se skládá téměř výhradně z panelových sídlišť, mimo to se na jeho území nachází nákupní centrum Centrum Černý Most, jehož součástí je multikino Cinestar. Ve čtvrti leží dvě stanice trasy metra linky B, a to Rajská zahrada a konečná stanice Černý Most. "Na Černý Most se hodně zapomíná. Většina lidí z Prahy i mimo ni ho má spojený s konečnou stanicí metra, s tranzitní dopravou, s obchodním centrem. Ale je to místo bohatého života i osobitých tradic a odkazů. A také změn," uvedl Havlovec.

Název Černý Most pochází od místního označení dřívějšího kamenného mostu nad železniční tratí do Čelákovic, černému od kouře z parních lokomotiv; název Černý most nesla i strážní budka při trati.

Právě v těchto dnech uplynulo 40 let od chvíle, kdy se měli v prosinci roku 1978 do paneláků Černého Mostu stěhovat první obyvatelé. Pamětníci vzpomínají, že tehdy vlivem nečekaného poklesu teploty v nových domech popraskalo topení a voda.