Divadelníky inspiroval román Dědicové od Williama Goldinga, držitele Nobelovy ceny za literaturu. Jde sice o knihu pro dospělé, v Polárce ale vzniká příběh srozumitelný dětem od devíti let. V pravěku nachází otázky aktuální i dnes.

"O pravěku navzdory všem vědeckým poznatkům ve skutečnosti mnoho nevíme. Tušíme, jak naši předkové vypadali, jak se pohybovali nebo co jedli, ale jejich skutečný život se může stát prostorem pro naši fantazii - a hlavně pro příběhy, které mohou vypovídat o nás tady a teď," uvedla dramaturgyně Karolína Ondrová.

Příběh nejspíš poslední neandertálské tlupy, která se setkává s právě nastupujícím a "vítězným" člověkem moderního typu, tak dostává další vrstvy a významy. V závěru představení už nejde o dva druhy pralidí, hraje se o setkání domněle civilizované společnosti s někým, koho považuje za divocha, ač by se od něj mohla možná inspirovat v lidskosti a ohleduplnosti k druhým i k přírodě.

Scénickou hudbu napsal paleontolog a skladatel Miroslav Černý. V nahrávkách kombinuje simulované "pravěké" zvuky, jako třeba troubení mamutů, se symfonickým orchestrem.