Na podzim se po deseti letech uskuteční na Hrdličkovu počest mezinárodní antropologický kongres. "Kongres se koná pravidelně po deseti letech právě k výročí doktora Hrdličky. První se konal v roce 1969. Původně bylo naplánováno, že v desetiletých intervalech se bude obnovovat i antropologická expozice instalovaná poprvé ve stejném roce, dodržovalo se to ale jen do roku 1989," řekla Kluchová.

Antropologickou expozici nainstalovanou v roce 1989 muzeum rozebralo na konci loňského roku. Její novou podobu navrhla architektka Eva Macholánová. Odborný dohled zajišťuje Česká společnost antropologická a pracovníci brněnského Pavilonu Anthropos. Má část věnovanou genetice, vývoji člověka a antropologii jako vědnímu oboru. "Bude tam i repasovaná část o životě Aleše Hrdličky a indiánská vesnička, která byla vytvořená asi před deseti lety," řekla Kluchová. Dominantou bude model neandrtálce v životní velikosti. Expozici doplní videoprojekce a modely, kterých se budou moci návštěvníci dotýkat.

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky nese jméno humpoleckého rodáka a světoznámého antropologa, který se narodil v roce 1869. Bylo založeno nejprve jako muzejní spolek v roce 1895 s cílem shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující oblast Českého Horácka. Plnohodnotné muzeum bylo v budově bývalé školy otevřeno v roce 1968. Muzeum zřizuje město, které přestavbu z devíti desetin platí. Zbylou část získalo muzeum z dotací ministerstva kultury a kraje.

Šestý Mezinárodní antropologický kongres Dr. Aleše Hrdličky bude podle informací České společnosti antropologické v Humpolci 3. až 5. září 2019. Součástí kongresu bude 21. Symposium Praha-Lublin-Sydney-St. Petersburg s tématikou pohybového ústrojí člověka zaměřené na jeho morfologii a léčbu. V rámci kongresu budou uděleny pamětní medaile Dr. Aleše Hrdličky významným českým i světovým antropologům.