Historie sochy je však daleko pestřejší. Socha zmizela v době likvidace německých památek krátce po válce. V roce 1988 se ale nadšencům z klubu přihlásil muž, který tvrdil, že socha byla zakopána poblíž místa, kde stála. Podle historika Stanislava Burachoviče, který patřil do skupinky lidí, kteří chtěli tehdy sochu najít a opravit, se zakopaná socha hledala několik hodin.

"Už jsme to chtěli sbalit, když jeden mládenec narazil rýčem o něco kovového a pak jsme to našli. Jenže jsme byli strašně zklamaní, protože socha Poutníka byla rozsekaná asi na 100 kusů. Pak jsme se po drahném uvažování rozhodli sochu vrátit zpět a pietně uložit," řekl Burachovič.

Malé dobrodružství najít místo, kde socha leží, se opakovalo i dnes. Po 30 letech si pamětníci nevzpomněli na přesné místo a musel pomoct detektor kovů. Nakonec se ale podařilo symbolický hrob sochy znovu najít a litinové střepy konečně asi z metrové hloubky postupně jeden po druhém vyzvednout. Po hodině kopání se začaly objevovat první malé střepy sochy, postupně i větší kusy, ruka, část pláště a nakonec hlava Poutníka.

"Budoucnost sochy zatím není jasná. Uvažujeme o tom, že bychom relikt sochy zpřístupnili veřejnosti. Buď bychom našli člověka, který by chybějící místa doplnil, nebo by se udělala nová forma a Poutník by se odlil znova. To chce ale konzultace poté, až bude venku," řekl ČTK Klsák.